Kızkalesi Yeni Efsanelerini Bekliyor.

Festival Daveti

1000 yıllık tarihinde kim bilir kaç festivale, kaç şölene şahit olmuştur Kızkalesi… Kaç aşka şahitlik etmiştir, kaç çocuğun ilk ağlaması yankılanmıştır duvarlarında, kaç asker uğurlamıştır Akdeniz’in koynuna…

Neler yaşadı bu nefes alan kale ve daha nelere gebe? Bilemiyoruz. Bildiğimiz tek şey her an yazılmakta olan hayatlarımız ve insanlık var oldukça, var olacak hikayelerimiz…

Biz de tam bu yüzden, sizi yeni hikayeler dinlemeye, yeni sonlar keşfetmeye, kendi efsanelerimizi yaratmaya çağırıyoruz. Hayatın durmayan akışı içinde bir an yakalamak ve bu anları bir film karesinde sonsuza taşımaya davet ediyoruz.

Her birimizin hayatı bir film, milyonlarca olasılığın bir araya geldiği; yaşanmışlıkların, yaşanmasını istediklerimizin ya da hiç yoktan bir hayalin ürünleri. Bu hayalleri milyonlara taşıyoruz ışık oyunlarıyla. Zihnimizde ne varsa gözlere göstermenin en güzel yolu, sinema… Gerçeğin kurguya karıştığı, her birimizin içinde kendini, kendine dair olanı aradığı sanat.

Bu sıralar, Akdeniz’in yumuşak başlı sularıyla çevrelenmiş tarihi Kızkalesi’nde bir hareketlilik var. Güneşin teninizi okşayacağı masmavi denizin ortasında, Antik Roma Kenti Korykos’tan kalma 1000 yıllık kalede, yılın en güzel zamanında; denize, tarihe, sinemaya, söyleşilere, ödüllere doyacağınız bir film festivali hazırlıyoruz. Bu festivalde usta sinemacılardan, yeni neferlere kadar herkesin aramızda olmasını istiyoruz.

Tarihi, kültürü ve turizmiyle her zaman gözde şehirlerimizden olmayı başarmış ve sanat şehri olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Erdemli’mizi, sinemaya gönül vermiş dostlarımızla buluşturmaktan gurur duyuyoruz.

Mersin’in en güzel ilçesinde, Erdemli’nin Kızkalesi Mahallesi’nde, tarihi deniz kalesinin içinde, 13-14-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek 1. Kızkalesi Film Festivali’ne sizleri de bekliyoruz.